fbpx

Sīrups.lv

Padomi tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Elma, Elna, Menarda
30.Sep.2022
Elma, Elna, Menarda
30.Sep.2022
Toksiska vīrišķība
Ikdiena Veselība

Kuras ir sliktākās vīriešu īpašības jeb toksiskais vīrišķīgums

Tā kā toksiskā vīrišķība iepriekš pastāvēja tikai akadēmiskajās aprindās, tā ir kļuvusi par sāpīgu tēmu. Jūs, iespējams, pat esat redzējuši savu tēti niknā satraukumā vicinām dūri, kad viņa televizora ekrānā mirgo “vīrišķības krīze”.

Protams, ne visa vīrišķība ir toksiska. Taču noteiktas vīrišķās iezīmes var kaitēt gan indivīdiem, gan sabiedrībai kopumā.

Kas tad īsti tas ir un kāpēc visi par to runā? Mēs to apskatīsim.

Kas ir toksiska vīrišķība?

Faktiskā definīcija: “Sociāli regresīvu [vīrišķo] īpašību kopums, kas palīdz veicināt kundzību, sieviešu devalvāciju, homofobiju un neprātīgu vardarbību.”

Lai gan tas izklausās diezgan vienkārši, pati koncepcija var būt nedaudz sarežģīta. Taču noteiktas īpašības palīdz tai pievērst lielāku uzmanību.

No kurienes nāk frāze?

Lielākā daļa cilvēku pieņem, ka akadēmiķi radīja frāzi. Bet patiesībā tas tika radīts mitopoētiskās vīriešu kustības laikā 80. un 90. gados.

Šī vīriešu kustība nebija gluži politiska grupa. Lielākā daļa viņu sapulču, kas paredzētas tikai vīriešiem, notika terapeitisko darbnīcu vai mežonīgu izklaižu veidā.

Šiem džekiem bija dažas diezgan mežonīgas idejas. Viņi uzskatīja, ka mūsdienu sabiedrība un feministu kustība ir mazinājusi viņu “vīrišķību” un ka vīrieši, kuriem nav iespējas paust savu vīrišķību, ļautos šovinismam un seksismam, radot “toksisku” vīrišķības formu.

Toksiskas vīrišķības piemēri

Toksiska vīrišķība var izpausties vairākos kaitīgos veidos, piemēram:

 • slēpjot jūtas un emocijas, piemēram, skumjas vai skumjas
 • uzliekot “cietu” ārpusi
 • vardarbības izmantošana varas apliecināšanai (padomājiet par “stingrā puiša” raksturu)
 • būt seksuāli agresīvam un kontrolējošam (piemērus skatiet #MeToo kustībā)
 • esot par izteikti konkurējošu kretīnu
 • vardarbības slavināšana
 • izolēšanās no citiem cilvēkiem

Toksiska vīrišķība un attiecības

Tas ne vienmēr ir īpaši acīmredzams, kad darbojas toksiska vīrišķība. Tas var iezagties bez brīdinājuma un justies kā mājās.

Vīriešu kārtaspartneriem ir brīdinājuma zīmes, ka jūsu attiecībās ir iezagusies toksiska vīrišķība:

 • jūsu partneris kontrolē lēmumus par naudu un finansēm
 • viņi liek jums veikt vairāk mājas darbu vai tradicionālo “sieviešu darbu”
 • viņu vajadzības vienmēr ir pirmajā vietā
 • jūsu partneris pieņem lēmumus par jūsu ķermeņa aspektiem, piemēram, matiem, grimu, tetovējumiem vai dzimstības kontroles lietošanu

Toksiskajai vīrišķībai ir nozīme mūsu ikdienas dzīvē. Dažreiz tas ir patiešām acīmredzami. Citreiz tas darbojas smalkāk.

Tā ir liela tēma, taču tai nav jābūt biedējošai. Jo vairāk mēs par to runājam, jo vairāk mēs varam saprast, kā tas darbojas. Tas nav uzbrukums jums — un, ja tā šķiet, jums ir jāstrādā, nevis jāatkāpjas.

Atcerieties, ka nav vispārpieņemtu vadlīniju kopuma, kā būt vīrišķīgam vai sievišķīgam. Ir daudz veidu, kā būt taisnīgam čalim/cilvēkam, neradot toksisku vidi pret citiem.

*Raksti Sirups.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.

Seko

Pievienojies mums Telegram grupā! Seko un diskutē.

 • Veselīgas uzkodas: 5 recepšu idejas

  Brīžos, kad enerģijas līmenis ir zems, un kāre ir augsta, var rasties grūtības izdarīt veselīgu izvēli, jo vienmēr pastāv iespēja veikt ātrus risinājumus. Vērts zināt, ka neveselīgas pārtikas patēriņš ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ tavu ikdienu nomāc nogurums un galvassāpes. Lai šādas situācijas mazinātu, mēs Tev esam sagatavojuši 5 Ziņa Veselīgas uzkodas: 5 recepšu idejas vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • Psihoterapija: Vai psihoterapeits var palīdzēt?

  Mūsu dzīvi veido lēmumi, sākot ar to, ko ģērbties no rīta, ko ēst brokastīs, un beidzot ar svarīgiem lēmumiem, kas varētu neatgriezeniski ietekmēt mūsu dzīvi. Ir iespējami gan pozitīvi, gan negatīvi rezultāti. Rezultātā ir izdevīgi, ja dzīves atslēgas brīžos cilvēks nemēģina rast risinājumus pats, bet gan strādā ar profesionālu palīgu. Ziņa Psihoterapija: Vai psihoterapeits var palīdzēt? vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • Pneimonija: Ko darīt, kad plaušām grūti izveseļoties?

  Pneimonija ir viena no plaušu slimībām, no kuras izārstēties var nebūt tik vienkārši. Anitu vairākas nedēļas mocīja krampji, taču antibiotikas un citas zāles viņai nepalīdzēja sasniegt tik ļoti gaidīto atveseļošanos. Kad viņai tika veikta plaušu datortomogrāfija, viņa atklāja atkārtotā klepus patieso avotu. “Mana ģimenes ārste sākotnēji uzskatīja, ka tas ir vīruss, Ziņa Pneimonija: Ko darīt, kad plaušām grūti izveseļoties? vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • Vitamīni un uztura bagātinātāji: Kā tie ietekmē sievietes auglību?

  Kā vitamīni un uztura bagātinātāji ietekmē auglību? Embrionālajā periodā olšūna, kas ir sievišķīgākā un lielākā sievietes ķermeņa šūna, sāk radīt embrijus. Tāpēc olas izdzīvo visu, kas jāpārdzīvo mammai. “Viss, kas nonāk mūsu organismā, ļoti tieši ietekmē olšūnu veselību,” stāsta ginekoloģe Gita Rutasa. “Cigarešu dūmi, lietotas narkotikas, piesārņots pilsētas gaiss, sēdošs Ziņa Vitamīni un uztura bagātinātāji: Kā tie ietekmē sievietes auglību? vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • D vitamīns samazina risku saslimt ar elpošanas ceļu slimībām

  D vitamīns samazina astmas un elpceļu slimību risku par 50%, liecina Cochrane Collaboration, pasaulē pazīstama pētniecības organizācija, kas sastāv no neatkarīgiem zinātniekiem, ārstiem un veselības aprūpes speciālistiem, kuri rūpīgi analizē un apstiprina pētījumu datus un testu rezultātus. Profesors Adrians Martino no Karalienes Marijas universitātes atzīmēja, ka atklājumi, kas demonstrēja D Ziņa D vitamīns samazina risku saslimt ar elpošanas ceļu slimībām vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

  LEAVE A RESPONSE

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.