fbpx

Sīrups.lv

Padomi tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Aivars, Valērijs
29.Jan.2023
Aivars, Valērijs
29.Jan.2023
Toksiska vīrišķība
Ikdiena Veselība

Kuras ir sliktākās vīriešu īpašības jeb toksiskais vīrišķīgums

Tā kā toksiskā vīrišķība iepriekš pastāvēja tikai akadēmiskajās aprindās, tā ir kļuvusi par sāpīgu tēmu. Jūs, iespējams, pat esat redzējuši savu tēti niknā satraukumā vicinām dūri, kad viņa televizora ekrānā mirgo “vīrišķības krīze”.

Protams, ne visa vīrišķība ir toksiska. Taču noteiktas vīrišķās iezīmes var kaitēt gan indivīdiem, gan sabiedrībai kopumā.

Kas tad īsti tas ir un kāpēc visi par to runā? Mēs to apskatīsim.

Kas ir toksiska vīrišķība?

Faktiskā definīcija: “Sociāli regresīvu [vīrišķo] īpašību kopums, kas palīdz veicināt kundzību, sieviešu devalvāciju, homofobiju un neprātīgu vardarbību.”

Lai gan tas izklausās diezgan vienkārši, pati koncepcija var būt nedaudz sarežģīta. Taču noteiktas īpašības palīdz tai pievērst lielāku uzmanību.

No kurienes nāk frāze?

Lielākā daļa cilvēku pieņem, ka akadēmiķi radīja frāzi. Bet patiesībā tas tika radīts mitopoētiskās vīriešu kustības laikā 80. un 90. gados.

Šī vīriešu kustība nebija gluži politiska grupa. Lielākā daļa viņu sapulču, kas paredzētas tikai vīriešiem, notika terapeitisko darbnīcu vai mežonīgu izklaižu veidā.

Šiem džekiem bija dažas diezgan mežonīgas idejas. Viņi uzskatīja, ka mūsdienu sabiedrība un feministu kustība ir mazinājusi viņu “vīrišķību” un ka vīrieši, kuriem nav iespējas paust savu vīrišķību, ļautos šovinismam un seksismam, radot “toksisku” vīrišķības formu.

Toksiskas vīrišķības piemēri

Toksiska vīrišķība var izpausties vairākos kaitīgos veidos, piemēram:

 • slēpjot jūtas un emocijas, piemēram, skumjas vai skumjas
 • uzliekot “cietu” ārpusi
 • vardarbības izmantošana varas apliecināšanai (padomājiet par “stingrā puiša” raksturu)
 • būt seksuāli agresīvam un kontrolējošam (piemērus skatiet #MeToo kustībā)
 • esot par izteikti konkurējošu kretīnu
 • vardarbības slavināšana
 • izolēšanās no citiem cilvēkiem

Toksiska vīrišķība un attiecības

Tas ne vienmēr ir īpaši acīmredzams, kad darbojas toksiska vīrišķība. Tas var iezagties bez brīdinājuma un justies kā mājās.

Vīriešu kārtaspartneriem ir brīdinājuma zīmes, ka jūsu attiecībās ir iezagusies toksiska vīrišķība:

 • jūsu partneris kontrolē lēmumus par naudu un finansēm
 • viņi liek jums veikt vairāk mājas darbu vai tradicionālo “sieviešu darbu”
 • viņu vajadzības vienmēr ir pirmajā vietā
 • jūsu partneris pieņem lēmumus par jūsu ķermeņa aspektiem, piemēram, matiem, grimu, tetovējumiem vai dzimstības kontroles lietošanu

Toksiskajai vīrišķībai ir nozīme mūsu ikdienas dzīvē. Dažreiz tas ir patiešām acīmredzami. Citreiz tas darbojas smalkāk.

Tā ir liela tēma, taču tai nav jābūt biedējošai. Jo vairāk mēs par to runājam, jo vairāk mēs varam saprast, kā tas darbojas. Tas nav uzbrukums jums — un, ja tā šķiet, jums ir jāstrādā, nevis jāatkāpjas.

Atcerieties, ka nav vispārpieņemtu vadlīniju kopuma, kā būt vīrišķīgam vai sievišķīgam. Ir daudz veidu, kā būt taisnīgam čalim/cilvēkam, neradot toksisku vidi pret citiem.

*Raksti Sirups.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.

Seko

Pievienojies mums Telegram grupā! Seko un diskutē.

  • Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā?

   TravelTime.lv: Arvien populārāki kļūst pārgājieni gar skaistākajām sniega un ledus skulptūrām. Šī unikālā mākslas forma piesaista labākos māksliniekus. Savukārt daba var radīt vienas no skaistākajām ledus skulptūrām Latvijā. 1986. gada ziemā Lasīt tālāk...Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā? Raksts: Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā? vispirms redzēts Travel Time.

  • Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas

   TravelTime.lv: Kur aizbraukt brīvdienās? Latvijā ir daudz skaistu apskates un atpūtas vietu. Ne tikai galvaspilsēta Rīga, bet arī citas pilsētas, piemēram, Sigulda, Ogre, Jūrmala un citas, piedāvā ļoti interesantus apskates objektus Lasīt tālāk...Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas Raksts: Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas vispirms redzēts Travel Time.

  • Skaistie skati ekskursijas

   TravelTime.lv: Skaistie skati ekskursijas, kuras vienmēr paliks atmiņā. TRAVEL TIME piedāvā dažādas iespējas mūsu klientiem, kuri vēlas aktīvu atpūtu visdažādākajās pasaules vietās. Daži no viņiem ir izmantojuši mūsu atsauksmes un pētījumus, Lasīt tālāk...Skaistie skati ekskursijas Raksts: Skaistie skati ekskursijas vispirms redzēts Travel Time.

  • Ceļojumi 2022

   TravelTime.lv: Ceļojumi 2022. gadā ir sagatavoti un pieejami no ceļojumu aģentūrām. Sekojošās aģentūras piedāvā ceļojumus jau šogad: Novatours Ceļojumu bode Tez tour Atlantic Antario Remirotravel Aviokases u.c. Mēs esam veiksmīgi aizvadījuši Lasīt tālāk...Ceļojumi 2022 Raksts: Ceļojumi 2022 vispirms redzēts Travel Time.

  • Pēdējā brīža ceļojumi

   TravelTime.lv: Pēdējā brīža ceļojmi šobrīd ir pieejami no ceļojumu aģentūrām: Novatours Ceļojumu bode Tez tour Atlantic Antario Remirotravel Aviokases u.c. Ceļojumu bode piedāvā: Ēģipte: Šarm el Šeiha no 371€ TURCIJA no Lasīt tālāk...Pēdējā brīža ceļojumi Raksts: Pēdējā brīža ceļojumi vispirms redzēts Travel Time.

  LEAVE A RESPONSE

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *