Padomi tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Diāna, Dina, Dins
24.Feb.2024
Diāna, Dina, Dins
24.Feb.2024
biodegviela
Ikdiena Praktiski

Biodegviela: Vai drīz būs jāpāriet uz šo degvielas veidu iekdienā?

Biodegviela ir neizbēgams temats, jo attīstoties rūpniecībai un ražošanai, pasaulē arvien vairāk tiek runāts par risinājumiem, kas radītu mazāku kaitējumu apkārtējai videi. Šāds risinājums ir meklēts arī degvielas ražošanai. Diemžēl Latvijas tirgū vairāki uzņēmumi uzsāka biodīzeļdegvielas ražošanu, bet gan nesakārtoto valsts likumu, gan subsīdiju atcelšanas dēļ, šī ražošana ir apstājusies – Latvijā ir palicis tikai viens biodegvielas ražotājs no astoņiem. 

Kāda nozīme ir biodegvielas ražošanai pasaules vidē un kā tas ietekmē automašīnas, lasi turpinājumā. 

Kā tā tiek ražota?

Ražošanā tiek izmantotas ilgtermiņa metodes, kas netieši ietekmē izmaiņas zemes un vides izmantošanā. Izmantojot biodegvielu kā alternatīvu, tiek ievērojami samazināts kopējais CO2 emisiju izmešu daudzums. Šī degviela ir veids kā nodrošināt nepiesārņojošu enerģiju visa veida transporta līdzekļiem. 

Šī ir degviela, kas tiek ražota no biomasas, augu eļļas, kā arī sadzīves un rūpniecības atkritumiem. Latvijā šādas degvielas galvenais ražošanas resurss ir rapšu eļļa, bet ražošanas paveids ir arī bioetanols, kas tiek ražots no rudziem un tritikāles. 

Tā tiek uzskatīta par veiksmīgu izgudrojumu vides aizsardzībā, jo ir neitrāla uz oglekļa dioksīda emisijām, kas veidojas, kad degviela tiek dedzināta. Ar biodegvielu tiek samazinātas arī kaitīgās gāžu emisijas. 

Izmantošana

Mūsdienās tās izmantošana ir ne tikai kā jauns resurss, bet arī cilvēku paradumu izmaiņas. Cilvēku paraduma maiņa, piedomājot par vidi, ir saistītas arī ar sociālajām iespējām. Galvenais pārvietošanās veids ir automašīnas, attiecīgi šī ir tā nozare, kas vistiešākajā veidā ietekmē enerģijas patēriņu transporta nozarē un biodegvielas ienākšanu tajā. 

Automašīnas biodīzeļdegvielu var izmantot tikai no maija līdz septembrim, jo vēsā laikā šāda veida degviela sasalst.

Šobrīd biodegviela ir nozīmīgākais alternatīvais degvielas veids – Eiropas Savienības transporta nozarē tās apjoms ir 4,4 %. 

Biodegvielas piemērotība Tavam auto

Šobrīd tirdzniecībā ir pieejamas šķidrais paveids, kas tiek sauktas arī par “pirmās paaudzes” biodegvielu. Šī brīža biodegvielas un tradicionāli fosilo degvielu maisījumi, kas ir tirdzniecībā,  ir saderīgi ar pašreizējo transporta līdzekļu izmantošanas iespējām. Tiesa, dažkārt esošie transporta līdzekļi ir jāpielāgo, lai varētu pilnvērtīgi izmantot šo degvielu – nedaudz jāpielāgo spēka piedziņas bloki vai jāizstrādā atbilstoši degvielas standarti. Latvijā kopumā aptuveni 40 % no transporta līdzekļiem nedrīkst izmantot biodegvielu. 

E10 degvielu ar šīs degvielas piemaisījumu var izmantot tikai konkrētos automašīnu marku modeļus, lai nebojātu un neradītu problēmas auto dzinējam. Automašīnu īpašniekiem ir rūpīgi jāizvērtē, kurās mašīnās šo degvielu var liet un kurās nevar. Gadījumā, ja netiek izvērtēta šīs degvielas izmantošanas atbilstība, pastāv risks par papildus remonta darbiem un izdevumiem. Visvairāk tas attiecas tieši uz vecāka gājuma automašīnām. 

Rūpes par savu auto

Rūpes par savu automašīnu ir ne tikai ar atbilstošas degvielas izmantošanu – auto prasa arī tehniskas rūpes, kā arī piemērotu apdrošināšanu. OCTA apdrošināšanu vari veikt internetā, piemeklējot sev izdevīgāko pakalpojuma sniedzēju. Atceries, ka OCTA apdrošināšanas cena veidojas arī no Tavas bonus malus klases. Bonus malus klase ir galvenā komponente, kas nodrošinās pamatotu un izvērtētu novērtējumu apdrošināšanas riskam.