Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Airita, Arita, Sofija, Taiga
15.May.2024
Airita, Arita, Sofija, Taiga
15.May.2024
Treniņi Veselība

Skriešana ziemā – 5 vērtīgi padomi veselīgam skrējienam

Skriešana ziemā, aukstums un sals daudziem no mums saistās ar diskomfortu. Aukstais laiks liek izvēlēties skriešanu ārā aizstāt, piemēram, ar skriešanas trenažieri vai velotrenažieri, bet… Vai tu zināji, ka aukstums var palīdzēt ātrāk sadedzināt kalorijas? Tālāk uzzināsi, kāpēc un kā tas notiek.

Kā skriešana ziemā ietekmē organismu?

Organismā ir dažādu veidu tauki – baltie, brūnie un jaukta tipa. Baltie ir liekie ķermeņa tauki, bet brūnie ir tauki, kas tiek pārveidoti enerģijā. Zinātniskajā literatūrā to apraksta molekulāro šūnu pētījumi, kur norādīts, ka zema temperatūra pārvērš baltos taukus brūnajos. Tas nozīmē, ka došanās ziemas skrējienā, var ne tikai palīdzēt sadedzināt kalorijas, bet arī mainīt tava ķermeņa kompozīciju.

Skrienot aukstajos gadalaikos, atceries šos padomus:

1. Necenties uzstādīt jaunu personīgo rekordu

“Tavas fiziskās spējas samazinās, kad gaisa temperatūra kritusi zem 4 Celsija grādiem,” saka fitnesa eksperts Šons M. Vells. “Periferiālā asinrites sistēma savelkas, locītavas kļūst ciešākas un muskuļiem ir grūtāk iesilt”.

2. Neaizmirsti par iesildīšanos

Soļo, lēkā, izvicini rokas, iesildies vismaz 5 minūtes, lai tava sirds spētu piegādāt pietiekoši daudz asiņu visiem muskuļiem. Tas novērsīs sastiepuma vai locītavu traumas iespējamību.

3. Saģērbies piemēroti

Velc apģērbu vairākās kārtās. “Nepiespīlētas apģērba kārtas palīdz saglabāt siltumu,” iesaka Eimija J.Derika, dermotoloģijas speciāliste no Ilionoisas Ziemeļrietumu universitātes.  “Apakšējam slānim vajadzētu būt no sintētiska materiāla, lai neaizturētu mitrumu, nākošajam izolējošam (vilnas un flīša audums palīdzēs labāk noturēt siltumu nekā kokvilna) un virsējam slānim vajadzētu aizsargāt no lietus un vēja.”

4. Nosedz ekstremitātes

Pasargā no apsaldējuma arī savas rokas un ausis. Noteikti dodies atpakaļ mājup, ja kāda ķermeņa daļa sāk sastingt (it īpaši grūtāk apsedzamās zonas – deguns vai zods).

5. Centies izvairīties no kritieniem

“Pirmkārt, pārliecinies, vai skriešanai izvēlētie apavi nav pārāk slideni. Otrkārt – plāno. Iztēlojies situāciju – ja gadījies pakrist, vai būs kāds, kas varētu palīdzēt? Ja nē, izplāno drošāku skrējiena maršrutu. Neaizmirsti līdzi paņemt mobilo telefonu. Visbeidzot – samazini ātrumu. Skriešana savā ierastajā ritmā var būt nepiemērota slidenajam laikam, jo var mazināt balansa spējas,” iesaka Maiks Ross, The Balance Manual autors un Gotlibas fitnesa centra vingrošanas fiziologs.

Dažādi speciālisti ir ieteikuši, kā auksto laiku izmantot tavas fiziskās formas labā, tādēļ neesi kā lācis, kas guļ ziemas miegu, bet gan izmanto ziemas priekšrocības un dodies skriet!

Atrodi labākās mobilās lietotnes skriešanai šeit!