fbpx

Sīrups.lv

Padomi tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Elma, Elna, Menarda
30.Sep.2022
Elma, Elna, Menarda
30.Sep.2022
Sāls lampas iedarbība
Ikdiena Praktiski Veselība

Sāls lampas iedarbība – kāda ir patiesība par sāls lampām?

Kuram gan nepatīk viegli romantisks un mājīgs noskaņojums? Pēc garas darba dienas iedegt sveces, sāls lampu un ļauties relaksējošam vakaram, aizmirstot visas dienas raizes. Sāls lampas iedarbība uz pašsajūtu un veselību ir mūsdienās populāra tēma, tām tiek piedēvētas ārstnieciskas īpašības, taču, cik daudz no tā ir patiesība?

Himalaju sāls lampa veselībai

Himalaju sāls lampa veselībai var palīdzēt itin labi. Tā ir veidota no sarkanīgi rozā sāls akmens, kurā izveidota iedobe spuldzei. Veikalos var iegādāties gan pašas lampas, gan arī Himalaju sāls svečturus. 

Oriģinālo sāls lampu sāls, līdzīgi kā parastais galda sāls, sastāv no nātrija hlorīda, taču tā sastāvā ir vairāk mikroelementu. Magnijs, kālijs, kalcijs un dzelzs ir tie elementi, kuri sālim piedod raksturīgo rozā krāsu. Diemžēl veikalos nopērkamās sāls lampas nereti ir viltojumi, tāpēc, ja vēlaties iegādāties īstās sāls lampas, iesakām veikt nelielu izpēti pirms tam.

Sāls lampām šīs ārstnieciskās īpašības dod negatīvi lādētie joni, taču šo gaismekļu sastāvā to ir ļoti maz. Līdzīgi kā pēc negaisa, izejot ārā un ieelpojot gaisu, mēs sajūtam to patīkamo miera un pēkšņo pozitīvo emociju pieplūdumu. Tas notiek tāpēc, ka pēc negaisa gaisā veidojas liels daudzums šo negatīvi lādēto jonu, kuri rodas atmosfēras elektroizlādes laikā. Diemžēl viena sāls lampa nespēs piepildīt istabu ar tik daudz negatīvi lādētiem joniem.

Interesanti, ka oriģinālās Himalaju sāls lampas nāk no Khewra sāls raktuvēm Pakistānā. Sāls kristāli, kuri nāk no šīm raktuvēm, parasti ir sarkanīgi, rozā vai gandrīz baltā krāsā.

Taču visbiežāk veikalos sastopamās sāls lampas nāk no Himalaju kalnu grēdām. 

Populārākās lietas, ko par sāls lampām nākas dzirdēt, ir tas, ka tās spēj uzlabot garastāvokli, attīra gaisu, palīdz cīņā ar alerģijām un uzlabo miega kvalitāti. Tomēr rodas jautājumi – vai tas nav kārtējais mārketinga triks?

Vai sāls lampa attīra gaisu?

Daudzi šo lampu piekritēji uzskata, ka Himalaju sālim piemīt īpašības, kuras spēj attīrīt gaisu, taču zinātniski šis fakts nav apstiprināts. Tiek uzskatīts, ka, ieslēdzot sāls lampu, tā piesaista ūdens molekulas un kopā ar tām – arī piesārņojumu, kurš netiek izlaists atpakaļ gaisā. 

Tam gan nav zinātniska pamatojuma, jo sāls lampas neizdala pietiekamā daudzumā šos negatīvos jonus, lai tie spētu noņemt gaisa daļiņas. Gadījumā, ja tomēr vēlaties patiesi attīrīt gaisu, labāk izvēlēties veikalos pieejamos filtrus, jonizatorus vai citas mūsdienās piedāvātās opcijas. 

Vai sāls lampa uzlabo miega kvalitāti?

Pastāv uzskats, ka negatīvie joni, kurus it kā izdalot sāls lampas, var uzlabot miega kvalitāti un spēj palīdzēt cilvēkiem cīnīties ar bezmiegu. Tomēr saistībā ar sāls lampām arī šis fakts nav pierādīts. Ir veikti vairāki pētījumi, kuros tika pārbaudīts, kā negatīvo jonu klātbūtne ietekmē cilvēka miegu. Rezultāti galvenokārt uzrādīja, ka tie miega kvalitāti ietekmē vai nu ļoti minimāli vai vispār neietekmē. Tāpat nepastāvot nemainīga saistība starp to, kā jonizācijas ietekmē trauksmi, garastāvokli, relaksāciju, miegu un personīgo komforta līmeni. Ar pašu pētījumu vari iepazīties šeit. 

Tomēr veids, kā šīs sāls lampas var uzlabot miega kvalitāti, ir dodot savu silto un nomierinošo gaismu. Mūsdienās ikviens no mums daudz laika pavada skatoties telefona ekrānā vai datorā, kuri izstrāvo zilo gaismu. Šī zilā gaisma neļauj mūsu smadzenēm atpūsties. Pierādīts, ka šī gaisma, īpaši vakarā, traucē izdalīties miega hormonam – melatonīnam, kā rezultātā tiek pasliktināta miega kvalitāte. Sāls lampu izstarotā siltā gaisma var palīdzēt mums atslābināties un veicināt miegainību, taču tās vietā droši var izvēlēties arī kādu citu siltas gaismas avotu.

Kāda sāls lampas iedarbība uz veselību?

Pastāv mīts, ka sāls lampas pozitīvi ietekmē cilvēkus, kuri cieš no elpceļu slimībām. Šajā gadījumā jāsaka – ar vienu sāls lampu nepietiktu, lai palīdzētu samazināt alerģijas simptomus, kuri saistīti ar elpceļiem un astmu. Taču lielāka sāls koncentrācija gan spēj atstāt pozitīvu iespaidu uz veselību.

Mūsdienās pieaug tā sauktā ārstēšanās dabīgās sāls alās vai speciāli radītās sāls telpās. Šo ārstēšanās metodi sauc par haloterapiju, tā ir īpaši izplatīta Austrumeiropā. Cilvēki, kuri šo iespēju ir izmantojuši, apstiprina, ka, stundu pavadot sāls alā vai sāls telpā , elpceļu slimību simptomi samazinās. 

Haloterapijas laikā tiek ieelpotas sīkās sāls daļiņas, kuras mitrina gļotādu, paaugstina nātrija jonu koncentrāciju un novērš tūsku. 

Mūsu atsauksmes: Pašas Himalaju sāls lampas veselības uzlabošanas nolūkos nebūs īstā izvēle, taču tās pavisam noteikti spēj radīt mājās patīkamu atmosfēru, tādā veidā uzlabojot garastāvokli. Kā dizaina elements, ko izmantot mierīgiem vakariem, jogojot vai meditējot tas pavisam noteikti būs izcils!

Lasi vēl idejas veselīgam dzīvesveidam šeit!

*Raksti Sirups.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.

Seko

Pievienojies mums Telegram grupā! Seko un diskutē.

 • Veselīgas uzkodas: 5 recepšu idejas

  Brīžos, kad enerģijas līmenis ir zems, un kāre ir augsta, var rasties grūtības izdarīt veselīgu izvēli, jo vienmēr pastāv iespēja veikt ātrus risinājumus. Vērts zināt, ka neveselīgas pārtikas patēriņš ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ tavu ikdienu nomāc nogurums un galvassāpes. Lai šādas situācijas mazinātu, mēs Tev esam sagatavojuši 5 Ziņa Veselīgas uzkodas: 5 recepšu idejas vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • Psihoterapija: Vai psihoterapeits var palīdzēt?

  Mūsu dzīvi veido lēmumi, sākot ar to, ko ģērbties no rīta, ko ēst brokastīs, un beidzot ar svarīgiem lēmumiem, kas varētu neatgriezeniski ietekmēt mūsu dzīvi. Ir iespējami gan pozitīvi, gan negatīvi rezultāti. Rezultātā ir izdevīgi, ja dzīves atslēgas brīžos cilvēks nemēģina rast risinājumus pats, bet gan strādā ar profesionālu palīgu. Ziņa Psihoterapija: Vai psihoterapeits var palīdzēt? vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • Pneimonija: Ko darīt, kad plaušām grūti izveseļoties?

  Pneimonija ir viena no plaušu slimībām, no kuras izārstēties var nebūt tik vienkārši. Anitu vairākas nedēļas mocīja krampji, taču antibiotikas un citas zāles viņai nepalīdzēja sasniegt tik ļoti gaidīto atveseļošanos. Kad viņai tika veikta plaušu datortomogrāfija, viņa atklāja atkārtotā klepus patieso avotu. “Mana ģimenes ārste sākotnēji uzskatīja, ka tas ir vīruss, Ziņa Pneimonija: Ko darīt, kad plaušām grūti izveseļoties? vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • Vitamīni un uztura bagātinātāji: Kā tie ietekmē sievietes auglību?

  Kā vitamīni un uztura bagātinātāji ietekmē auglību? Embrionālajā periodā olšūna, kas ir sievišķīgākā un lielākā sievietes ķermeņa šūna, sāk radīt embrijus. Tāpēc olas izdzīvo visu, kas jāpārdzīvo mammai. “Viss, kas nonāk mūsu organismā, ļoti tieši ietekmē olšūnu veselību,” stāsta ginekoloģe Gita Rutasa. “Cigarešu dūmi, lietotas narkotikas, piesārņots pilsētas gaiss, sēdošs Ziņa Vitamīni un uztura bagātinātāji: Kā tie ietekmē sievietes auglību? vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

 • D vitamīns samazina risku saslimt ar elpošanas ceļu slimībām

  D vitamīns samazina astmas un elpceļu slimību risku par 50%, liecina Cochrane Collaboration, pasaulē pazīstama pētniecības organizācija, kas sastāv no neatkarīgiem zinātniekiem, ārstiem un veselības aprūpes speciālistiem, kuri rūpīgi analizē un apstiprina pētījumu datus un testu rezultātus. Profesors Adrians Martino no Karalienes Marijas universitātes atzīmēja, ka atklājumi, kas demonstrēja D Ziņa D vitamīns samazina risku saslimt ar elpošanas ceļu slimībām vispirms redzēta Fitnesa Ziņas.

  1 COMMENTS

  Comments are closed.