Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Airita, Arita, Sofija, Taiga
15.May.2024
Airita, Arita, Sofija, Taiga
15.May.2024
miega kvalitāte
Ikdiena Veselība

6 padomi miega kvalitātes uzlabošanai

Miegs ieņem būtisku lomu tava ķermeņa un prāta uzlādē. Tas ne tikai atstāj tevi spirgtu un možu, kad pamosties, bet gan arī palīdz saglabāt veselību un novērst dažādas slimības. Svarīgi saprast, ka nepietiekama miega daudzuma rezultātā smadzenes nevar pareizi darboties, tādēļ, ja tu saskaries ar ilgstošām miega problēmām, ieskaties! Iespējams, kāds no mūsu piedāvātajiem 6 padomiem palīdzēs uzlabot tavu miega kvalitāti.

Nodarbojies ar fiziskajām aktivitātēm

Cilvēki, kuri regulāri vingro, naktīs guļ labāk, kā arī dienas laikā nejūtas miegaini. Ir pieņemts, ka, jo enerģiskāk vingro, jo spēcīgāki ir ieguvumi, taču tas nenozīmē, ka ikdienas 10 minūšu pastaigas, joga un stiepšanās neuzlabo miega kvalitāti. Tieši pretēji. Tiesa, var paiet vairāki mēneši regulārās aktivitātēs, pirms izjutīsiet vēlamo efektu, tādēļ ir svarīgi būt pacietīgam. Būtisks faktors ir pareizs treniņu plānojums.

Treniņi ir jāveic kā minimums trīs stundas pirms gulētiešanas, taču, ja nav novērojami uzlabojumi, pārliec tos agrāk.

Ēd, bet ar mēru

Gan izsalkums, gan pilns vēders mēdz novērst tavu uzmanību vakaros, kad nepieciešams iet gulēt. Izvairies ēst kārtīgu maltīti divas līdz trīs stundas pirms gulētiešanas. Ja esi izsalcis, apēd nelielu veselīgu uzkodu, piemēram, ābolu daiviņas ar zemesriekstu sviestu, lai jūsu ēdiena kāre tiktu apmierināta līdz brokastīm.

Atsakies no alkohola un kofeīna patēriņa

Ja pirms gulētiešanas rodas kāre pēc uzkodām, atceries – vīns un šokolāde nedrīkst būt iekļauti. Šokolāde satur kofeīnu, kas ir stimulants. Par pārsteigumu, alkoholam ir līdzīga ietekme, kas traucē miegu nakts laikā. Izvairies arī no skābiem produktiem, jo tie var izraisīt dedzinoša kuņģa sajūtu.

Samazini neregulāras vai ilgas diendusas

Balstoties uz pētījumiem, īsas 30 minūšu snaudas ir efektīvākas, jo palīdz uzlabot smadzeņu darbību, kamēr ilgstošas vai neregulāras diendusas var sajaukt tavu iekšējo pulksteni, kas nozīmē, ka naktī var rasties grūtības aizmigt. 

Pievērs uzmanību guļamistabas videi

Daudzi pētījumi norāda, ka ārējs troksnis (satiksmes, ielu, pagalmu skaņas) var izraisīt sliktu miegu un ilgtermiņa veselības problēmas. Lai optimizētu guļamistabas vidi, mēģini samazināt ārējo troksni, gaismu un mākslīgo apgaismojumu no ierīcēm, kā arī nenovieto elektroniku blakus gultai. Pārliecinies, ka tava guļamistaba ir klusa, relaksējoša un tīra vieta ar vēsu temperatūru.

Pārej uz sveču un lampu apgaismojumu

Centies pēc iespējas vairāk samazināt apgaismojumu. Tā vietā, lai ieslēgtu spilgtu virsgaismu, padomā par lampām vai svecēm, kas palīdzēs radīt mierīgāku un ērtāku vidi. Netiešās gaismas ieguvums – mazāk traucē ķermeņa dabiskos diennakts ritmus.