Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Aleksejs, Aleksis
17.Jul.2024
Aleksejs, Aleksis
17.Jul.2024
Veselība

C hepatīts: Vai valsts apmaksās šī vīrusa ārstēšanu?

C hepatīts: slimnieku biedrība atzinīgi vērtē veselības ministres Andas akas intervijā Rga TV24 pausto, ka nākamgad C hepatīta pacienti tiks ārstēti, un 2017. gadā C hepatīta pacientu ārstēšanā tiks ieguldīti papildu līdzekļi, kas atvēlēti kompensējamām zālēm.

“Šī ir ļoti apsveicama un svarīga ziņa C hepatīta pacientiem, un mēs ļoti ceram, ka drīzumā būs skaidrs, cik daudz naudas tiek tērēts un cik pacienti cer 2017. gadā atveseļoties ar valsts apmaksātu efektīvu ārstēšanu, kas faktiski ir vienīgais iespējamais risinājums šo pacientu ārstēšanai un infekcijas izplatības mazināšanai Latvijas sabiedrībā,» uzsver C hepatīta pacientu biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs.

Bažas par finansējuma samazinājumu

C hepatīta pacientu biedrība jau raisījusi bažas par finansējuma samazinājumu pacientu ārstēšanai, kas stāsies spēkā nākamgad, kas pārsvarā kaitēs inovatīvām un efektīvām zālēm. Papildu piešķirtais finansējums jaunu C hepatīta ārstēšanas līdzekļu nodrošināšanai šogad nodrošināja papildu 2,2 miljonus eiro; Tomēr 2017. gadā moderno medikamentu nodrošināšanai atvēlētie līdzekļi tika samazināti par 1,5 miljoniem eiro. Tikai no 2016. gada kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļauti jaunākās paaudzes medikamenti.

Inficēto personu skaits katru gadu pieaug, jo neārstēti pacienti paliek neārstēti, palielinot inficēšanās risku iedzīvotājiem. C hepatīts Latvijā joprojām ir liela sabiedrības veselības problēma, liecina statistika, un inficēšanās risks joprojām ir samērā augsts arī tiem, kas neietilpst riska grupā. Latvijā ar C hepatītu slimo vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku. Katru gadu Latvijā jaunatklāto pacientu skaits pieaug par aptuveni 5%, kas 2016. gadā draud sasniegt 1890 jaunus pacientus ar akūtu un hronisku C hepatītu.

Kur iegūt papildus informāciju?

C hepatīta vīruss izraisa C hepatītu, aknu slimību. Nokļūstot asinsritē, tas inficē aknu šūnas, kas nākotnē var izraisīt nopietnus aknu bojājumus, cirozi un pat vēzi. C hepatīts var inficēt ikvienu, taču tā ir lieliski ārstējama slimība ar terapiju, kas novērš iespēju inficēties citiem.

C hepatīts tiek pārnests ne tikai caur intravenozu narkotiku lietošanu un neaizsargātu dzimumaktu; to var pārnest arī ar sliktu uzmācīgu ārstēšanu, piemēram, tetovējumiem, manikīru un pedikīru.