Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Aleksejs, Aleksis
17.Jul.2024
Aleksejs, Aleksis
17.Jul.2024
Veselība Ziņas

Lai glābtu C hepatīta pacientu dzīvības, nepieciešami papildu līdzekļi

No šā gada 1. janvāra, kopš Latvijā tiek pilnībā kompensēti medikamenti C hepatīta pacientu ārstēšanai,  jauno un efektīvo bez interferona terapiju saņēmuši jau 222 cilvēki. Taču pacientu rinda ir gara un naudas nepietiek pat to cilvēku ārstēšanai, kuriem jau ir aknu ciroze vai fibroze strauji progresē aknu cirozē.

 Jaunā medikamenta efektivitāte patiesi iepriecina, un šogad jau vairāki desmiti pacientu saņēmuši gala atzinumu – viņi ir 100% veseli! Par spīti tam, ka daļai bija ievērojami aknu bojājumi jeb aknu fibrozes 3. vai 4. stadija (F3, F4). Turklāt jaunās paaudzes terapija vienlīdz efektīvi iedarbojas gan tiem pacientiem, kuri iepriekš nav saņēmuši nekādu ārstēšanu, gan tiem, kuri iepriekš nesekmīgi ārstēti. Tāpat šis medikaments ļauj ārstēt tos C hepatīta pacientus, kuri slimo ar HIV vai hronisku nieru mazspēju, kā arī cilvēkus, kuriem veikta aknu vai nieru transplantācija.

Latvijā ar jauno terapiju bez interferona ārstē pacientus, kuriem ir 1. vai 4. genotipa C hepatīts 3. vai 4. fibrozes stadijā. Šie pacienti nevar gaidīt, jo viņiem jau ir aknu ciroze vai fibroze strauji progresē aknu cirozē.

Jāteic, pacientu rinda, lai saņemtu ārstēšanu ar jauno terapiju, joprojām ir gara – pašlaik tie ir gandrīz 300 cilvēki, no kuriem daļai tas ir jautājums dzīvības cenā tuvāko gadu laikā. Diemžēl šā gada C hepatīta pacientu ārstēšanai atvēlētais finansējums ir izsmelts, un viņu vienīgā cerība ir nākamais gads.

Jāatgādina, ka šogad C hepatīta ārstēšanai Latvijā tika piešķirts papildu valsts finansējums, un kopumā tie ir 6,6 miljoni eiro. Tomēr tas nav bijis pietiekami, lai varētu ārstēt visus ar 3. vai 4. pakāpes fibrozi, kuriem aknu slimība progresējusi vistālāk.Un šādu cilvēku ir daudz.

Ja netiks rasta iespēja papildināt budžetu vismaz šī gada apjomā, kas atvēlēts C hepatīta pacientu ārstēšanai, esošie līdzekļi tiks izlietoti jau gada pirmajos mēnešos, un tiem, kuri paliks aiz svītras, atliks vien cerēt, ka viņi sagaidīs 2018. gadu, kad, iespējams, beidzot pienāks viņu kārta uz ārstēšanu.

Ir liels prieks par tiem C hepatīta pacientiem, kuri var atviegloti uzelpot, jo pēdējās un galīgās analīzes apliecinājušas, ka viņi beidzot ir izārstējušies no C hepatīta, taču ceram, ka iespēja saņemt ārstēšanu būs ikvienam C hepatīta pacientam. Īpaši tiem, kuru veselības stāvoklis neļauj gaidīt rindā uz ārstēšanu mēnešiem ilgi.

Atceries!

Ik gadu C hepatīta vīruss asinīs tiek atklāts vairāk nekā 1000 cilvēkiem Latvijā. Ikviens var pasargāt sevi no inficēšanās arī, ievērojot pavisam ikdienišķu piesardzību – neriskē, veicot manikīru pie mājās strādājoša meistara, ja vien neesi pārliecinājies, ka darbarīki tiešām tiek rūpīgi sterilizēti. Netaisi pīrsingu kādā „kaktu” salonā un seko līdzi, lai meistars izmanto tikko izpakotu adatu un lieto cimdus, kā arī neļaujies gadījuma seksam bez prezervatīva.