Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Aleksejs, Aleksis
17.Jul.2024
Aleksejs, Aleksis
17.Jul.2024
apkures sistēmas
Ikdiena Praktiski

Kādu apkures sistēmu izvēlēties mājoklim?

GAISA SILDĪŠANA APKURES SISTĒMAS

Šīs sistēmas nozīmē tiešu gaisa sildīšanu no siltuma avota, neizmantojot siltuma nesējus. Sajaucot gaisu, siltums pamazām izplatās visā telpā. Šī ir vienkāršākā sistēma. To ir samērā viegli uzstādīt. Tās priekšrocība ir strauja temperatūras paaugstināšanās, vismaz par 15% ātrāka nekā šķidruma tipa iekārta.

Šīs sistēmas nozīmē tiešu gaisa sildīšanu no siltuma avota, neizmantojot siltuma nesējus. Sajaucot gaisu, siltums pamazām izplatās visā telpā. Šī ir vienkāršākā sistēma. To ir samērā viegli uzstādīt. Tās priekšrocība ir strauja temperatūras paaugstināšanās, vismaz par 15% ātrāka nekā šķidruma tipa iekārta.

Šādu iekārtu sildelements var būt katls, kamīns , plīts , sildītājs . Gaisa apkure var būt vietēja vai centrāla.

Vietējā apkure ir vienkāršākā. Kā galvenā iekārta tā var būt apkures ierīce, kas darbojas gāzes, cietā kurināmā vai elektriskās instalācijas sadedzināšanas rezultātā. Elektrisko sistēmu uzstādīšana un palaišana ir visvieglāk, jo nav nepieciešamas dūmu nosūkšanas iekārtas. Vietējai apkurei ir raksturīgi, ka jo tālāk no viena siltuma avota, jo vēsāks tas ir. Šis risinājums ir rentabls tikai mājās ar platību līdz 100 m².

Centrālā gaisa apkure ir apvienota ar ventilācijas sistēmu . Tas ir, apkuri veic nevis tas pats gaiss, kas cirkulē telpā, bet gan svaigs gaiss, kas tiek piegādāts no ielas. Plūsma no pieplūdes ventilācijas tiek izvadīta caur apkures iekārtām un siltā telpā nonāk. Šāda sistēma ir mazāk energoefektīva, taču tā rada veselīgāku mikroklimatu. Tas izslēdz augsta mitruma veidošanos, skābekļa līmeņa pazemināšanos telpā. Turklāt šādas sistēmas bieži ietver gaisa filtra izmantošanu . Tas veicina tīra gaisa padevi.

ŪDENS SILDĪŠANAS APKURES SISTĒMAS

Tās nodrošina apkures avotu, no kura zarojas caurules ar radiatoriem. Caur tiem cirkulē ūdens vai antifrīzs. Šķidrumu silda ar sildierīci un ar gravitācijas palīdzību vai sūknējot ar cirkulācijas sūkni , nonāk radiatoros . Paši radiatori atrodas dažādos ēkas punktos. Gaiss no tiem sasilst, kamēr iekšpusē esošais šķidrums tiek atdzisis, un pēc tam aplī tas atkal atgriežas pie sildītāja, kur to atkal silda.

Pietiekamas gaisa temperatūras iestatīšana telpā ar šķidru apkuri notiks vēlāk, salīdzinot ar gaisa sistēmām. Šajā gadījumā temperatūra visās telpās būs pēc iespējas vienāda. Tāpat, pielāgojot radiatoru, jūs varat samazināt vai palielināt apkures intensitāti noteiktos ēkas stūros, visur uzturot atšķirīgu komfortablu temperatūru, vienlaikus izmantojot kopēju siltuma avotu.

Ūdens sildīšanas sistēma var būt ar dabisku vai piespiedu siltumnesēja cirkulāciju. Dabiskā cirkulācija ir mazāk efektīva attiecībā uz radiatoru uzsildīšanas ātrumu. Tajā dzesēšanas šķidrums šķidruma īpašību dēļ pārvietojas dabiski, sildot, tas paaugstinās. Sakarā ar to tas tiek sajaukts caurulēs. Šādas sistēmas priekšrocība ir tā, ka tā ir pilnīgi autonoma.

Piespiedu cirkulācijas apkures sistēmām nepieciešams cirkulācijas sūknis. Tas ātri sūknē šķidrumu pa apli, ļaujot efektīvāk sadalīt temperatūru visā ēkā. Tomēr šīs sistēmas trūkums: atkarība no elektrības.

Ūdens sildīšanai ir vairāki trūkumi:
 • Uzstādīšanas un uzturēšanas sarežģītība.
 • Liels laika intervāls starp sistēmas ieslēgšanu un telpas apsildīšanu.
 • Liela noplūdes varbūtība.
 • Dārga uzstādīšana un remonts.

Karstā ūdens radiatoru pieslēgšanas iespējas

Atkarībā no to savienojuma iespējas tiek sadalītas 3 galvenās sistēmas:
 1. Vienas caurules.
 2. Divu cauruļu.
 3. Kolektora.

Tie atšķiras ar to, cik daudz cauruļu ir piemērots apkures radiatoram. Ar vienu caurules , seriālais savienojums tiek veikts. Tā rezultātā visvairāk sasilst pirmais radiators sistēmā. Pēdējais būs aukstākais. Lai kompensētu temperatūras starpību, tiek pielāgots radiatoru izmērs. Pirmajā ir vismazāk sadaļu. Sakarā ar to tam ir viszemākā apkures zona. Pēdējam radiatoram ir visvairāk spuras. Lielākas platības dēļ pat zemā virsmas temperatūrā tie izdala gandrīz tādu pašu siltuma daudzumu kā šaurs karsts radiators.

Divu cauruļu sistēma nozīmē paralēlu radiatoru savienojumu. Šim nolūkam katram no tiem tiek piegādātas 2 caurules. Tas sadārdzina šo savienojuma iespēju. Tomēr divu cauruļu sistēmā var uzstādīt tāda paša izmēra radiatorus. Viņi sniegs vienādu siltuma daudzumu neatkarīgi no attāluma.

Kolektora apkures sistēma nozīmē sadales kolektoru izmantošanu. Tie ir uzstādīti galvenajā līnijā un tiek izmantoti plūsmu sazarošanai atsevišķās baterijās. Tās uzstādīšana ir saistīta ar pārmērīgu cauruļu patēriņu salīdzinājumā ar citām sistēmām. Tajā pašā laikā pozitīvs punkts ir spēja noregulēt visus radiatorus vienā vietā kolektora atrašanās vietas punktā.

Ūdens sildīšanas sistēmas ļauj siltuma avotam atrasties prom no radiatoriem. Atkarībā no tā atrašanās vietas tiek izmantotas dažādas cauruļu novadīšanas metodes:

 • Augšējā.
 • Zemāks.
 • Vertikāli.
 • Horizontāli.

Sistēmu veidi atkarībā no siltuma avotiem

Apkures sistēmas darbībai ir nepieciešams siltuma avots, kas sildīs cauruļvados cirkulējošo gaisu vai siltuma nesēju. Šādam avotam ir daudz iespēju, kas ļauj iegūt siltumu patēriņa rezultātā:

 • Cietā degviela.
 • Sloksne.
 • Šķidrā degviela.
 • Elektrība.
 • Alternatīvie avoti.

Krāsnis, kamīni, apkures katli var darboties kā cietā kurināmā siltuma avots . Viņu uzdevums ir sadedzināt degvielu darba kamerā. Tas var būt koks, ogles, briketes. Daudzos gadījumos šāda veida degviela ir visvieglāk pieejama. Šādas sistēmas ir autonomas, jo to darbībai nav nepieciešama elektrība vai tekošs ūdens. To galvenais trūkums ir nepieciešamība manuāli iekraut degvielu, kā arī nepieciešamība pēc pelnu noņemšanas, kvēpu tīrīšanas.

Gāzes apkures sistēmas darbojas ar dabasgāzi. Patēriņa ziņā tie ir vieni no lētākajiem, taču to uzstādīšanu pavada nepieciešamība iegūt atļaujas. Turklāt šī degviela rada paaugstinātas briesmas. Gāzes apkures sistēma ir piemērota tikai tad, ja ir gāzes vads.

Šķidrās degvielas sistēma parasti ietver siltuma ražošanu, dedzinot dīzeļdegvielu. Šī ir ārkārtīgi nerentabla apkure augsto degvielas izmaksu dēļ. Tomēr to ir viegli uzturēt. Sistēma ir piemērota attālām lauku mājām, kur nav pieejama gāze un vadu elektrība, un cietā kurināmā aprīkojums nav pieņemams. Šķidrās degvielas katliem ir nepieciešams savienojums ar apkures vidi. Viņi nedarbojas pēc gaisa principa, ko izraisa drošības prasības. Dīzeļdegvielas katls jāizņem no mājokļa.

Elektriskā apkure mūsdienās ir viena no daudzsološākajām, īpaši mazām telpām. Elektriskā apkure var būt gan gaiss, gan ūdens. Vienkāršākais ir gaisa. Lai uzstādītu šādu sistēmu, jums katrā telpā vienkārši jānovieto kamīns , gaisa sildītājs, ventilatora sildītājs vai cita elektriskā ierīce.

Alternatīvās apkures sistēmās tiek izmantota ģeotermālā vai saules enerģija. Pēdējā gadījumā tiek izmantoti saules kolektori . Šī sistēmas daļa tiek izvesta no telpas uz atvērtu zonu, kur tā nonāk tiešā saskarē ar tiešiem saules stariem. Šis elements, sildot, nodod siltumu telpā. Saules kolektori darbojas tikai dienas laikā. To efektivitāte ir atkarīga no temperatūras starpības, kā arī no dienasgaismas stundu ilguma un mākoņu seguma. Šādas sistēmas nav pietiekami efektīvas, lai pilnībā apsildītu, tāpēc tās tiek izmantotas kā lētas papildu, ļaujot samazināt telpas apkures izmaksas.

Ģeotermālās alternatīvās apkures sistēmas darbojas gandrīz tāpat kā to saules baterijas. Tomēr viņi ņem siltumu no zemes masas. Akmeņiem un augsnei dziļumā no virsmas pat ziemā ir pozitīva temperatūra. Šādas sistēmas ietver cauruļu līnijas aprakšanu zem zemes ar tās izeju uz istabu. Ja caur telpu caur telpu tiek izpūsts auksts gaiss, to pie izejas var iegūt siltāk. Ar šādu avotu nav iespējams sasildīt gaisu līdz + 20 ° C, taču ģeotermālā sistēma neļaus temperatūrai kļūt negatīvai. Parasti šādas sistēmas vairāk izmanto gaisa kondicionēšanai vasarā. Apkurei tos izmanto kā palīgierīces.

Aiks.lv