Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis
14.May.2024
Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis
14.May.2024
es-un-draugi-peppa-pig
Reklāmraksti

Kā veicināt lasītkāri un iedvesmot uz grāmatu lasīšanu

Grāmatu lasīšana ir ceļš uz radošumu, fantāziju un intelektuālās un emocionālās attīstības veidošanu. Lasīšana ne tikai paplašina vārdu krājumu un uzlabo lasītprasmes, bet ļauj izjust empātiju, iejūtoties grāmatas varoņu tēlā, piedzīvojumos, tādējādi attīstot radošās domāšanas spējas. Lai attīstītu lasīšanas prieku bērnos, tas nereti prasa motivācijas pasākumu veidošanu. Zemāk daži piemēri, kā varētu veicināt grāmatu lasīšanas prieku bērnos.

es-un-draugi-peppa-pig

Ērta un mājīga lasīšanas vide

Īpašs lasīšanas krēsls, mīksti spilveni, grāmatu plaukts – izveidojiet īpašu lasīšanas stūrīti, iekārtojot to pēc iespējas mājīgāku, lai bērnam būtu ērti un patīkami tur uzkavēties ilgāk. Radiet noskaņu, grāmatu plauktus dekorējot ar, piemēram, led gaismas virtenēm. 

Izvēlieties bērna vecumam atbilstošas grāmatas

Tas ir ļoti svarīgi, lai teksts, ko lasa bērns, ir viņam viegli saprotams, ir zināmi visi tekstā esošie vārdi, izteicieni, kā arī ne mazāk svarīgi – lai grāmatas sižets nav pārāk piesātināts, sarežģīts. Grāmatu lasīšana var būt arī ģimenes kopīga aktivitāte. Lasot kopā ar bērnu, veicināsiet ne tikai viņa lasīšanas un klausīšanās prasmi, bet arī radīsiet kopīgas atmiņas un saikni. TOP 3 bērnu grāmatas, ko lasīt bērniem:

      “Emī un Rū. Draudzības kods” (I. Melgalve, E. Lukšo-Ražinska)

Grāmata zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem, kam patīk izbaudīt piedzīvojumu emocijas, risināt detektīvcienīgus uzdevumus. Tā tapusi pēc detektīvseriāla “Emī un Rū” motīviem un šīs grāmatas varoņi ir Čimpiņ-Rimpiņ aģentūras darbinieki un robotiņš Palauzis, kurš ir atgriezies aģentūrā, ieguvis jaunas spējas un atguvis atmiņu. Aģentūras pagalmā redzama gan aizdomīga sētniece, gan īpatnējais elektrības eksperts Bartolomejs. Kas viņiem padomā un kāpēc visā pilsētā sāk notikt dīvainības – tas jānoskaidro aģentūras darbiniekiem Emī un Rū.

Grāmata ir turpinājums tās pirmās grāmatas sērijai “Emī un Rū. Robota sirds”, kas 2021. gadā iekļauta “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” grāmatu kolekcijā. Grāmata bērniem sagādās gan smieklus, gan raisīs empātiju, jūtot līdzi varoņu emocionālajiem piedzīvojumiem un spraigajiem notikumiem. Tāpat arī grāmatas sižets var attīstīt bērnos iedvesmu cīnīties par labākas pasaules veidošanu.

      “Bēguļi” (U. Starks)

Zviedru rakstnieka Ulfa Starka grāmata neatstās vienaldzīgu nevienu lasītāju, pat pieaugušo ne! Grāmatas stāsta pamatā ir notikumi Šēru salā, kur atrodas stāsta galvenā varoņa Gotfrīda vecvecāku māja, kurā mazdēls ir pavadījis skaistas un jauka vasaras brīvdienas.

Taču nu māja stāv tukša, jo vecmāmiņa ir mirusi, bet vectēvs nonācis slimnīcā. Visa stāsta garumā mazdēls palīdz skarbajam un dzīves nogurušajam vectēvam palīdzēt izbaudīt viņa mūža noslēgumu, aizbēgot no slimnīcas. Grāmatas stāstā iepītas dažāda spektra emocijas: prieks, dusmas, skumjas, laime, smeldze, kā arī spēcīgas rakstura iezīmes kā drosme, uzdrīkstēšanās, kas caurvijas mazdēla Gotfrīda pieņemtajos lēmumos un rīcībās. Grāmatā apspēlēta tuva cilvēka aiziešanas tēma, kura pamatā ir mīlestība un cerība, ka visi reiz satiksimies.

      “Reiz bija un reiz būs” (J. Šaible)

Bilžu grāmata, kas aizvedīs ceļojumā cauri laikam. Sākoties senā pagātnē, sasniedzot tagadni un ar jautājumiem aizvedot uz nākotni. Par zemes virsmas rašanos, gadalaiku maiņām, laika ritējumu u.c. tēmām, kas skar dabas un cilvēka mijiedarbību un eksistenci uz šīs planētas.

Būt par grāmatu lasīšanas piemēru

Bērnos vislielāko motivāciju un pievēršanos kādām lietām rada lielākoties vecāki. Viņu atbalsts, rīcība un attieksme nereti ir noteicošais, tādēļ lasot pašiem vecākiem vai pat izstāstot kādas bērnībā lasītās grāmatas sižetu, bērnus var pozitīvi iedvesmot un iedrošināt. 

Apmeklējiet bibliotēku kopā vai apskatiet grāmatas internetā – sekojiet līdzi jaunāko grāmatu aktualitātēm, bibliotēku un grāmatu izdevēju jaunumiem. Grāmatu lasītprieku ir ļoti svarīgi veicināt un noturēt, tāpēc šeit neliels saraksts ar vērtīgām grāmatām, ko pieaugušajiem vērts izlasīt vai vēlreiz pārlasīt:

“Dzīvnieku ferma” (Dž. Orvels), “Stikla pērlīšu spēle” (H. Hese), “Bille” (V. Belševica), “Izaugt” (M. Obama), “Mātes piens” (N. Ikstena), “Toma Sojera piedzīvojumi” (M. Tvens), “Mūks, kurš pārdeva savu Ferrari” (R. S. Šarma).

Meklējiet jaunākās un klasiskās grāmatas internetā, veicot izpēti ne tikai grāmatnīcu piedāvājumos, bet arī dažādos blogos, interneta vietņu apskatu lapās, interneta veikalos.