Portāls tavai ikdienai un dzīvesstilam 💙💛

Digna, Jautrīte, Kamila
19.Jul.2024
Digna, Jautrīte, Kamila
19.Jul.2024
gimene-pie-juras
Dzīvesstils Izklaide

Uzzini, cik kopīgu gēnu ir tev un jebkuram radiniekam

Mūsdienās ģenētika ir kļuvusi par aizraujošu tēmu ikviena cilvēka dzīvē, īpaši attiecībā uz mūsu radniecības pakāpju izpēti. Nesen apkopotā informācija no sirups.lv mājaslapas sniedz ieskatu par to, cik procentu kopīgu gēnu mēs dalām ar mūsu tuvākajiem radiniekiem.

Šajā tabulā ir redzami gan vidējie DNS procentuālie daudzumi, gan arī paredzamais kopējā DNS procentuālais diapazons dažādām radniecības pakāpēm. Piemēram, Jūs un Jūsu vecāki dalāt vidēji 50% DNS, kas ir visai loģiski, ņemot vērā viņu tiešo saikni ar jūsu dzimšanu. Taču, kad runa ir par brāļiem un māsām, situācija paliek vēl interesantāka.

Interesanti, ka daudziem radiniekiem ir līdzīgs vidējais DNS procentuālais daudzums vai to diapazoni pārklājas. Piemēram, ja Jums un kādam radiniekam ir aptuveni 17% kopīgu DNS, šis radinieks varētu būt jūsu tante, brāļameita, vecmāmiņa, mazbērns, pusmāsa vai pat pirmā ceļa māsīca.

Šīs atklāsmes ir īpaši nozīmīgas, ņemot vērā, ka tradicionāli DNS daudzums tiek uzskatīts par galveno rādītāju, lai noteiktu radniecības pakāpi. Tomēr 23andMe metode, kas tiek izmantota šajā pētījumā, ņem vērā ne tikai kopējo DNS daudzumu, bet arī DNS segmentu modeli, Jūsu pašu norādīto vecumu un saistību ar citiem radiniekiem.

Tādējādi, ģenētika ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pirmajā brīdī. DNS daudzums, kas tiek dalīts starp diviem indivīdiem ar noteiktu radniecības pakāpi, var būt ļoti dažāds. Tas liecina par sarežģītu, bet fascinējošu mūsu ģenētiskā mantojuma pasauli, kurā katrs no mums ir unikāls, tomēr vienlaikus saistīts ar plašu radinieku loku.

Šī informācija ne vien sniedz jaunu skatījumu uz mūsu ģenētisko saikni ar radiniekiem, bet arī atver durvis jaunām diskusijām un pētījumiem par to, kā mēs visi esam savstarpēji saistīti ģenētiskajā līmenī. Tas ir aizraujošs solis ceļā uz dziļāku izpratni par mūsu ģenētiskajām saknēm un to, kā tās ietekmē mūsu dzīves.

 

Radniecība Vidējais kopīgais DNS % Apgabals
Dvīņi 100% N/A
Vecāks / bērns 50% (47.5% tēvs-dēls) N/A
Māsa/brālis 50% 38% – 61%
Vecvecāks/mazbērns
Tante/onkulis
Māsas/brāļa bērns
Pusmāsa/pusbrālis
25% 17% – 34%
Māsīca/brālēns
Vec-vecvecāks
Maz-mazbērns
Vecvecāka brālis/māsa
Māsas/brāļa mazbērni
12.5% 4% – 23%
Mātes/tēva brālēns/māsīca
Pusmāsīca/pusbrālēns
6.25% 2% – 11.5%
2. ceļa māsīca/brālēns 3.13% 2% – 6%
Vecmātes/vectēva brālēns/māsīca
2. ceļa pusbrālēns/pusmāsīca
1.5% 0.6% – 2.5%
3. ceļa brālēns/māsīca 0.78% 0% – 2.2%
4. ceļa brālēns/māsīca 0.20% 0% – 0.8%
5. ceļa brālēns/māsīca 0.05% Dažādi